Sizi Arayalım

Lütfen iletişim bilgilerinizi giriniz

Gönder
Kapat
Forex Analiz

IşıkFX’in uzman analistleri, gün içerisinde piyasada yaşanan hareketlerle ilgili anlık bilgileri ve yorumları yatırımcılarıyla paylaşıyor, temel ve teknik analizler yaparak müşterilerinin kazançlı yatırımlar yapabilmesini sağlıyor.

Haftalık Analiz

Hafta başında, bu hafta piyasada yaşanacak gelişmelerle ilgili bilgiler, siyasi ve ekonomik olayların piyasalara etkileriyle ilgili görüşler, istatistikler, yorumlar ve analizler IşıkFX’in uzman analistleri tarafından müşterilerimize sunuluyor.

Daha Önceki Analizler

Temmuz
19

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı
Haftalık Yorum

BRENT15072019h.png

Geçtiğimiz haftayı yükseliş trendinde kapayan emtiada İran Savunma Bakanı Amir Hatami, Britanya’nın Cebelitarık’ta bir İran petrol tankerine alıkoymasını düşmanca, tehditkâr bir hareket olduğunu ve buna müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Buna karşılık ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi. Bununla birlikte endüstri kaynaklarının raporuna göre Rusya’nın petrol üretiminin 1-8 Temmuz arasında ortalamadan yüzde 3 oranında düştüğü bildirilmesi de yukarı ataklara destek oldu diyebiliriz. Bunun yanı sıra hafta içinde Meksika Körfezi'nde beklenen fırtına nedeniyle bazı petrol platformlarının tahliye edilmesi ile ABD'li petrol üreticileri, petrol üretimine zarar verecek Atlantik kasırga sezonuna karşı Meksika körfezinde üretimlerini 3'te 1'i oranında düşürdüğünü açıklaması da önemliydi. Öte yandan Suudi Arabistan’ın kamu petrol şirketi Aramco’nun Marjan ve Berri petrol sahalarında üretim miktarını günlük 550 Bin varil daha artırmayı düşündüğüne dair gelen haber akışları ve ABD ile Çin arasındaki ticaret iyimserliği ise bu yukarı yönlü atakları sınırladı. Bunun dışında yayınlanan OPEC aylık raporunda 2020 global petrol talebinin 1.14 milyon varil/güne yükselmesi beklenirken OPEC dışı petrol arzının ise 2.44 milyon varil ile yukarı yönlü revize edildi. Haziran ayındaki günlük üretimin de arz kesintisi anlaşması sonucu 68 bin varil azaldığı açıklandı. Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ise yayınladığı "Kısa Vadeli Enerji Görünümü" raporunda ABD'nin ham petrol üretiminin 2019 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.36 milyon varil/güne çıkacağını öngördü. Veri akışında da hem Amerikan Petrol Enstitüsü (API) stokları hem de ABD haftalık ham petrol stokları beklenenden daha fazla düşüş kaydederken haftalık petrol üretiminin de 100 bin varil arttığı gözlemlendi. Yeni hafta ile birlikte İran meselesi başta olmak üzere ticaret görüşmeleri, brexit gibi küresel ve jeopolitik riskler ile veri datası takip edilmeye devam edilecek. 

Teknik seviyeler;
Dirençler: 67.20-67.85-68.40-68.85-69.15
Destekler: 66.45-65.85-65.30-64.75-64.25

EURUSD15072019h.png

Geçtiğimiz hafta sakin bir başlangıç yapan paritede; Euro Bölgesi’nden gelen; Almanya Sanayi Üretimi ve Ticaret Dengesi datalarıyla kısmen oynaklıklar oluştu. Bununla birlikte AB Komisyonu, Euro Bölgesi için 2019 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 1.2 olarak korurken 2020 yılı için beklentisini yüzde 1.5'ten 1.4'e indirdi. AB Komisyonu aşağı yönlü revize için, ABD ve Çin’in tarife artırımlarının yatırımcı güvenini ve piyasaları zayıflattığına işaret etti. Haftanın önemli olaylarından Avrupa Merkez Bankası politikası toplantı tutanaklarında, değişiklik yapma ihtiyacı olduğu konusunda geniş kapsamlı uzlaşma olduğu ve potansiyel önlemlerin sözlü yönlendirme, varlık alımını yeniden başlatmak ve faiz indirimi olduğu vurgulandı. Bağımsız politika paketi unsurlara ilişkin ayrıntılara yer verilen tutanaklarda ayrıca düşük enflasyonun devam etmesi durumunda daha stratejik değerlendirmeler yapılması gerektiği savunuldu. Diğer taraftan geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli konusu ise, ABD tarafında FOMC toplantı tutanakları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıydı. Yayınlanan toplantı tutanaklarında, faiz indirimine işaret eden ifadeleri fiyatlayan piyasada 50 baz puanlık faiz indirimi ihtimalleri de yükseldiği görülmekte. Bu durum Dolar varlıklarında değer kaybederken Başkan Powell, Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Riskler olarak; ticari gerilimler ile düşük global büyüme ve düşük enflasyona işaret eden Powell’ın: Zayıf enflasyon riskinin FED’in mevcut beklentilerinden daha kalıcı olabileceğine yönelik söylemleri ise faiz indirimi işareti olarak algı buldu. Veri akışında ise geçtiğimiz hafta, ABD Haziran çekirdek TÜFE aylık yüzde 0.3 yıllık yüzde 2.1 olarak açıklanırken beklentileri karşılarken FED’in son zamanlardaki enflasyon vurgusu ve buna ilişkin faiz indirimi beklentilerini ne yöne çevirecek merak konusu oluşturmuş durumda. Ancak manşet TÜFE’deki geri çekilmenin de devam ettiğini belirtmekte fayda var. Bu hafta ise; piyasaların odak noktasında 30-31 Temmuzda gerçekleşecek olan FED/FOMC toplantına dair söylemler önem teşkil ederken küresel risk unsurlarından Brexit, ticaret görüşmeleri, İran Nükleer Anlaşmasına dair gelebilecek haber akışları dikkatle takip edilecektir. Veri akışında ise; Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı, Üretici Fiyat Endeksi, Euro Bölgesi Ticaret Dengesi, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) takip edilecekken ABD kanadında; Perakende Satışlar, İnşaat İzinleri, Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri kritik olabilir. 

Teknik seviyeler;
Dirençler; 1.1315, 1.1380, 1.1420, 1.1465, 1.1500
Destekler; 1.1250, 1.1210, 1.1185, 1.1155, 1.1100

DXY15072019h.png

FED Piyasalara İstediğini Verecek mi?
FED Başkanı Jerome Powell’ın, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı sunumda, ABD ekonomisine ilişkin temel görünüm ile iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini söylerken ekonomik büyümenin sürdürülmesi konusunda ise uygun şekilde davranacaklarını belirtti. Powell ayrıca; Haziran ayında yapılan toplantıdan bu yana ticaret gerilimleri, global büyüme ve düşük enflasyona yönelik risklerin devam ettiğini vurgularken zayıf enflasyon riskinin FED’in tahminlerinden daha kalıcı bir şekilde olabileceğini söyledi. Powell’ın yayınlanan metindeki zayıf enflasyon vurgusu ile faiz indirim ihtimalleri daha fazla artarken Dolar varlıklarını küresel boyutta zayıflattığı görüldü. Ancak yine hafta içinde açıklanan enflasyon datasının beklentilerden iyi görünümü FED’in piyasa nazarında kesin gözüyle bakılan faiz indiriminin dozunu ve metindeki tonu etkileyebilir. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Marc Carney, bir geçiş dönemine ihtiyaç duyduklarını anlaşma olmaması halinde ise büyük risklerin olduğunu söyledi. Nitekim İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn’in ikinci referandumu destekleyeceklerini belirten açıklamalarına karşın AB tarafının anlaşmasız Brexit durumunda AB bütçesinin uygulanması ve finanse edilmesine ilişkin acil durum önlemlerini aldığını deklare etmesi de bu endişeyi teyit etmekte. Bu arada İran’ın Uranyum zenginleştirmedeki sınırı aşmasının yanı sıra; bu ülkenin petrol tankerlerinin hedef alınmaya başlanması ile ortaya çıkan gerginlik devam ederken, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakiri’nin: İngiltere’nin 4 Tammuz’da Cebelitarık’ta el koyduğu İran tankerine karşılık bir misillemenin yapılacağını belirtmesi tedirginliğe neden oldu. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump ve bazı yetkililer, İran’a daha ağır yaptırımların gündemde olduğunu belirtmesi önemliydi. 

Yurtiçi tarafta ise TCMB Başkanı’nın değiştirilmesi sonrası yeni haftanın başlangıcı TL kurları için yukarı yönlü GAP’li olurken özellikle de değişiklik sonrası; uluslararası yatırımcıların, 25 Temmuz‘daki PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısında TCMB’nin beklentilerden daha fazla indirime gidebileceğine yönelik endişe yarattı. Öte yandan S-400 ve Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs gerilimine yönelik haber akışları da yine hafta boyunca gündemde kalmaya devam ederken son olarak S-400’lerin teslimat sürecinin başlamasıyla birlikte kur tarafında volatil hareketler çoğaldı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch ise seans kapanışına doğru ‘’BB’’ olan kredi notunu ‘’BB-‘’ ye düşürdü.
Bu hafta itibariyle Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelecek Haziran ayı enflasyon rakamları önemli olabilir. Ayrıca Euro Bölgesi Temmuz ayı ZEW endeksi, ABD ve İngiltere’de Haziran ayı perakende satışlar verisi, sanayi ve imalat üretimi ile inşaat izinleri datası takip edilecek. Bunun dışında yaklaşan FED faiz kararı öncesi FOMC üyelerinin görüşleri de önem kazanırken ticaret görüşmeleri, Brexit, İran meselesi izlenecek. Yurtiçinde ise Nisan ayı işsizlik oranı ile birlikte S-400 gelişmeleri, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve TCMB faiz kararı öncesi yapılacak açıklamalar TL varlıklarında volatilite yaratabilir.

USDTRY15072019h.png

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın ani bir kararla görevden alınmasıyla birlikte haftaya satıcılı bir başlangıç yapan TL varlıkları hafta boyunca kayıplarını geri almaya çalıştı. Hatırlayacağımız gibi 6 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Başkan Çetinkaya görevden alınmış ve yerine TCMB Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmıştı. Alınan bu karar ise piyasa tarafında daha fazla faiz indirim beklentilerini artırarak kurda yukarı yönlü gap’li açılışa neden olmuştu. Şimdi ise piyasa yeni başkandan gelecek açıklamalara odaklanmış durumda. Uysal ’ın ilk açıklamaları fiyat istikrarı doğrultusunda ilerleyeceği yönündeydi. İlerleyen dönemde yeni başkandan gelebilecek açıklamalar kur tarafında etkili olabilir. Haftanın devamında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunum ve ABD’de açıklanan 18-19 Haziran FED/FOMC toplantıları tutanakları ile de kurda oynaklıklar oluştu.Özellikle Powell’ın zayıf enflasyon vurgusu faiz indirimi algısına neden olurken, akabinde; TL lehine işlemler görüldü. Ancak yurtiçi jeopolitik risklerinde yaşanan gerginlikler TL lehine hareketleri sınırlı kıldı. Özellikle haftanın son gününde S-400 konusuna yönelik gelen haber akışları kur tarafında sert fiyat hareketlerine neden oldu. Bu hafta da yine S-400 konusuna yönelik gelebilecek açıklamalar dikkatle takip edilmeli. Ayrıca hafta kapanışına doğru Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in not indirimine yönelik gelebilecek açıklamalar da takibimizde olacak. ABD tarafında ise geçtiğimiz hafta olumlu gelen enflasyon rakamları sonrası dikkatler FED yetkililerinin üzerine çevrilmiş durumda. Ayrıca gerek ABD’den gerekse yurtiçinden gelecek veri akışları da kur tarafında etkili olabilir. 

Teknik seviyeler;
Dirençler; 5.7500, 5.7965, 5.8270, 5.8620, 5.9025
Destekler; 5.7000, 5.6625, 5.6300, 5.5855, 5.5295

XAUUSD15072019h.png

Brexit, Ticaret Savaşları ve İran konularına dair gelen karmaşık haber akışları ile oynaklıklar gördüğümüz Değerli Metal’de, geçtiğimiz hafta dikkatler FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresi’nin alt kanatlarından Temsilciler Meclisi’nde yapacağı “İkinci Yarı Yıl Para Politikası ve Ekonominin Durumu” sunumundaydı. Powell bu sunumda; Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Riskler olarak; ticari gerilimler ile düşük global büyüme ve düşük enflasyona işaret eden Powell’ın: Zayıf enflasyon riskinin FED’in mevcut beklentilerinden daha kalıcı olabileceğine yönelik söylemleri ise faiz indirimi işareti olarak algı buldu ve emtiada yukarı yönlü ataklar oluştu. Öte yandan ABD’de açıklanan enflasyon gibi kritik veriler ile de volatil işlemler görüldü. Özellikle hafta kapanışına doğru gelen Çekirdek TÜFE ve ÜFE’de görülen iyi datalar sonrası dikkatler FED yetkililerinden gelebilecek açıklamalara çevrildi. Bu hafta yetkililerinin, gelen olumlu datalara yönelik yapacağı açıklamalar Emtia fiyatlamalarında ön plana çıkabilir. Ayrıca bu hafta gelecek ABD verileri ile küresel risklere yönelik gelebilecek haber akışları da yine emti tarafında volatil hareketlere neden olabilir. 
Teknik seviyeler;
Dirençler; 1417, 1424, 1430, 1438, 1445
Destekler; 1409, 1400, 1494, 1487, 1480

GBPUSD15072019h.png

Geçtiğimiz hafta, Britanya Perakende Konsorsiyumu (BRC) verilerine göre Britanya'da perakendecilerin Haziran ayında son 12 ayda satışlarından ortalama büyüme tarihin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında sona eren 12 ayda satışlarda ortalama büyüme verilerin tutulmaya başlandığı 1995 yılından bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 0.6'ya geriledi. Haziran ayında ise satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 azaldı. Bunun dışında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in anlaşmasız Brexit’in riskleri artıracağı yönünde yaptığı açıklamalar da kritikti. Hafta ortasında İngiltere’de açıklanan Mayıs ayı sanayi üretimi yıllık yüzde 0.9, imalat üretimi ise yüzde 0 olarak gerçekleşti ve beklentileri karşılayamamasına rağmen geçtiğimiz aya nazaran daha pozitif göründü. Aylık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla da yüzde 0.3 ile beklentilere paralel sonuçlandı. Brexit konusunda ise; Avrupa Komisyonu'nun yeni başkan adayı Ursula von der Leyen, İngiltere’nin ihtiyaç duyması halinde Brexit’in bir kez daha ertelenebileceğini söyleyerek Sterlin varlıklarını rahatlatırken İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) gelen açıklamada ise anlaşmasız Brexit riskinin yılın başından bu yana arttığı ve düzensiz Brexit durumunda piyasada ciddi oynaklık yaşanmasının büyük olasılık olduğu vurgulandı. ABD cephesinde ise; geçtiğimiz hafta FED/FOMC toplantı tutanakları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları kritikti. Yayınlanan toplantı tutanaklarında FED Üyelerinin birçoğu eğer son dönemdeki Global Ticaret ve diğer risklerin görünüm üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi halinde kısa vadede bir faiz indirimini gerekli görmesi önemliydi. Keza FED Başkanı Powell’da ABD ekonomisinin temel görünümünün güçlü kalmaya devam ettiğini ancak Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin baskı yaratmaya devam ettiğini vurgularken zayıf enflasyon riskimim FED’in beklentilerinden daha kalıcı olabileceği ve ekonomik ivmenin zayıfladığı konusunda uyarılarda bulundu. Veri akışında da FED projeksiyonunu yakından ilgilendiren ABD Haziran ayı çekirdek TÜFE rakamı, aylık yüzde 0.3 yıllık ise yüzde 2.1 ile beklentilerin üzerinde görüldü. Bu hafta ise, İngiltere tarafında açılanacak Ortalama Gelir Endeksi, İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim, Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE), Perakende Satışları önemli olacakken ABD kanadında; Perakende Satışlar, İnşaat İzinleri, Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri kritik olabilir.  Bunların dışında yine küresek risk unsurlarından Brexit, ticaret görüşmeleri, İran Nükleer Anlaşmasına dair gelebilecek haber akışları parite açısından kritik olabilecekken hafta boyunca FED ve BOE yetkililerinden gelebilecek açıklamalar parite fiyatlamaları açısından belirleyici olabilir. 

Teknik seviyeler;
Dirençler; 1.2600, 1.2640, 1.2675, 1.2730, 1.2765
Destekler; 1.2530, 1.2500, 1.2465, 1.2435, 1.2395

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

Yukarıdaki yorumlar, yatırım tavsiyesi veya işlem önerisi şeklinde algılanmamalıdır. Her yatırımcı gerçekleştireceği bütün karlı veya zararlı işlemlerin bütün sorumluluğunu kendi üzerinde taşımaktadır.

IşıkFX Avantajları

IşıkFX’in birbirinden farklı özellikleriyle piyasalarda daha akılcı ve daha kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz

Neredeyim?

Risk Uyarısı

Forex Kaldıraçlı alım satım işlemleri çok risklidir. Kaldıraç etkisi nedeniyle, düşük teminatla işlem yapmanın piyasada lehe çalışabileceği gibi aleyhe de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabileceği ihtimali daima göz önünde bulundurulmalıdır. Ters fiyat hareketleri sonucunda yetkili kuruluşa yatırdığınız paranın tümünü kaybedebilirsiniz. Yüksek getiri vaatlerine itibar etmeyiniz. Kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin olarak yetkili kuruluş personelince yapılacak teknik ve temel analizin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Bu konu hakkında forex eğitimi almak için forex kitap sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen olabilecek bütün riskleri anladığınızdan emin olun ve gerekiyorsa bağımsız danışmanlardan profesyonel tavsiye ve yardım alın.Sayfada verilen tüm bilgiler genel niteliktedir ve müşterilerin alım satım kararını destekleyebilecek düzeyde bilgi bulunmayabilir. Bu sitede bulunan tüm hesaplayıcılar ve sayısal veriler yanlız gösterge niteliğindedir. Rakamlarla ilgili en doğru veriye platformumuz vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Mobil Görünümüne Geç

RİSK ALMADAN KENDİNİZİ DENEYİN!

IşıkFX ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyorum
Gizlilik sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum.